Adaptogeny – klucz do równowagi

Marta Ploch Marta Ploch

Stresujące sytuacje. Życie w ciągłym biegu. Trudność w zachowaniu spokoju w pracy i domu. To problemy, które coraz częściej dotykają ludzi żyjących wyjątkowo intensywnie. Życie i praca w dzisiejszych czasach niesie za sobą wiele konsekwencji, chociażby tych związanych z długotrwałym stresem wywołanym ciążącymi na nas obowiązkami.

 

Człowiek z natury nie jest przystosowany do obciążenia, które stawia przed nami dzisiejsza rzeczywistość, dlatego jego mechanizmy radzenia sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami często są niewystarczające. Potrzebujemy więc innej ochrony przed niekorzystnymi warunkami.

Oprócz wszechobecnego stresu wywołanego pracą i obowiązkami, niekorzystnie na nasz organizm wpływają również szkodliwe substancje z zanieczyszczonego powietrza, wolne rodniki czy dotykające nas często infekcje.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z niesprzyjającymi warunkami życia jest sięganie po wsparcie substancji, które od wieków pomagały ludziom korzystającym z dobrodziejstw medycyny dalekiego wschodu.

Jednymi z takich substancji są zyskujące popularność w naszym kraju adaptogeny.

Adaptogeny to substancje aktywne biologicznie, których nazwa została stworzona przez rosyjskiego naukowca, Nikołaja Lazareva. W najprostszym rozumieniu adaptogeny to substancje wspomagające odporność organizmu na zwiększony wysiłek fizyczny i psychiczny, w szczególności na stresujące sytuacje.

Pochodzenie nazwy tych substancji jest związane z działaniem umożliwiającym zaadaptowanie się organizmu do sytuacji długotrwałego stresu i negatywnego wpływu otoczenia.

Do adaptogenów zaliczamy takie rośliny jak żeń-szeń, witania ospała czy różeniec górski.

Podstawowym działaniem adaptogenów jest zmniejszenie poziomu odczuwalnego stresu, poprawa koncentracji oraz poprawa samopoczucia. Dzieje się to między innymi dzięki mechanizmowi zmniejszenia poziomu kortyzolu – substancji nazywanej w naszym organizmie hormonem stresu.

O ile kortyzol jest hormonem naturalnie produkowanym w naszym organizmie, odpowiedzialnym za reakcje obronne wynikające z wystąpienia nagłej stresującej czy niebezpiecznej sytuacji, o tyle jego nadmiar może wpływać na nasze funkcjonowanie bardzo negatywnie. Zaburza on między innymi regulację tłuszczów i cukrów w naszym organizmie, co z kolei przyczynia się do gorszego funkcjonowania mózgu czy występowania otyłości. Jego nadmiar powoduje również rozpad białek, prowadzący do uszkodzeń zbudowanych z nich mięśni.

Oprócz wpływu na wytwarzanie kortyzolu adaptogeny wykazują również działanie związane ze zwiększeniem poziomu serotoniny – hormonu potocznie nazywanego „hormonem szczęścia”. To właśnie serotonina w dużej mierze wpływa na nasze dobre samopoczucie, związane z poprawnym snem, zmniejszonym poczuciem zmęczenia czy apetytem.

Ważne jest to, że adaptogeny działają niespecyficznie, to znaczy, że efekty ich działania dotyczą ogółu organizmu. Można więc powiedzieć, że ich działanie wpływa na przewlekły, środowiskowy stres, a nie na nagłe i krótkotrwałe stresujące sytuacje.

Adaptacja do warunków otoczenia jest ważna, ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować czynniki wywołujące stres. Możemy za to starać się zmierzyć z nimi, przygotowując i chroniąc organizm przed ich negatywnym skutkiem.

Kiedy czynników wywołujących stres jest zbyt wiele, nasz organizm czuje się wyczerpany, a my nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Adaptogeny są w stanie przywrócić równowagę organizmu w momencie, kiedy najbardziej jej potrzebujemy.

Oczywiście trudne warunki dla organizmu, są wywoływane również przez inne czynniki, związane z naszym zaniedbaniem. Brak wypoczynku, brak snu, wyczerpujący wysiłek fizyczny czy nieodpowiednia dieta mogą osłabić nasz organizm i przyczynić się do tego, że gorzej będziemy radzili sobie z trudnymi sytuacjami.

Dlatego właśnie kluczem do zachowania witalności i pełnej sprawności psychicznej i fizycznej jest dbanie o wiele aspektów naszego zdrowia. Mózg jest naszym centrum kontroli i najważniejszym narządem. Ucząc się go chronić, uczymy się chronić całe nasze ciało, tym samym efektywniej pracując i stawiając czoła nawet najtrudniejszym codziennym wyzwaniom.

Chociaż medycyna wschodu może wydawać się czymś odległym i egzotycznym, w poszukiwaniu wsparcia w walce z przewlekłym stresem i przemęczeniem warto przyjrzeć się pochodzącym z niej adaptogenom. Szczególnie dzisiaj, kiedy kolejne badania potwierdzają ich skuteczne działanie.

 

Marta Ploch

Marta Ploch

Studiowała neuropsychologię kliniczną na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wiedzę praktyczną zdobywała na Oddziale Neurochirurgii SPCSK Banacha i w Klinice Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego. Wolny czas spędza żałując, że nie ma wolnego czasu.

umiejętność koncentracji

Harmonia ze zgiełku. Jak koncentruje się mózg

W każdym, najmniejszym nawet momencie dnia walczą o naszą uwagę. Nie sposób policzyć, ile bodźców – bo o nich mowa – otacza nas każdego dnia. Same bodźce wizualne docierają do siatkówki oka z niewyobrażalną częstotliwością stu miliardów bitów na sekundę. Neurobiologia stara się wyjaśnić, w jaki sposób ta zawrotna liczba danych jest przetwarzana przez nasze mózgi.

Marta Ploch Marta Ploch
zdjecie dłoni nad klawiaturą komputera

Jak pracuje… programista?

Co w zawodzie programisty jest największym wyzwaniem, a co najbardziej pomaga w sprawnym działaniu? Jak planować dzień, żeby był produktywny? O tym opowiedział nam Jacek Tchórzewski – współzałożyciel, CTO i główny wykładowca największej polskiej szkoły IT – Coders Lab.

Marta Ploch Marta Ploch
obrazek wektorowy otwarta głowa

Ze stresem możesz się zaprzyjaźnić

Stres naszym sprzymierzeńcem? Z psycholożką Olivią Heringa o tym, co stresuje dorosłych, a co dzieci, co zrobić, by przekuć energię stresu w coś konstruktywnego i dlaczego śmiech jest lekiem na całe zło rozmawia Rafał Natorski.

Marta Ploch Marta Ploch