MENU

ALCAR

Nazwa: Acetyl-L-karnityna, lewacekarnina

Klasa: Nootrop

Skąd: L-karnityna to aminokwas naturalnie występujący w produktach mięsnych (tkanki zwierzęce) oraz w pewnym stopniu w mleku. Wchodzi również w skład mleka ludzkiego.

Surowiec leczniczy: Acetylowana forma l-karnityny

Co to:  Cząsteczka karnityny przyłączona do grupy acetylowej. Jest wytwarzanym w komórkach organizmu ludzkiego (mitochondriach) estrem acetylowym l-karnityny.

Właściwości: Poprawia zdolności poznawcze, zmniejsza zmęczenie psychiczne, a także łagodzi skutki starzenia (spadek sprawności poznawczej czy chroniczne zmęczenie). Ma także zdolność ochraniania neuronów i naprawiania określonych uszkodzeń spowodowanych np. przez cukrzycę i neuropatię cukrzycową. Wspomaga utratę tkanki tłuszczowej oraz zwiększa wydajność podczas wykonywania ćwiczeń i poprawia siłę mięśni.

Mechanizmy neuroprzekaźnictwa:

ALCAR może stabilizować i przedłużać aktywność wewnętrzną enzymów antyoksydacyjnych i zapobiegać uszkodzeniu mitochondrialnemu przez etanol (in vitro).

Chroni neurony, osłabiając wzrost utlenienia i spadku ATP (występuje on, gdy neurony są bliskie pigmentacji beta-amyloidu).

ALCAR wpływa na poziom innych neuroprzekaźników. Badanie na modelu zwierzęcym wykazało, że podawanie acetyl-l-karnityny przez 25 dni sprawia, że poziom serotoniny w korze mózgu i w hipokampie podwyższa się o odpowiednio 20 i 22%. W hipokampie wzrasta również poziom noradrenaliny (o 25%).

ALCAR wpływa również na zwiększenie uwalniania dopaminy z ciała prążkowanego – efekt ten zależny jest od stężenia acetyl-l-karnityny i obecności jonów wapnia oraz stymuluje jej uwalnianie z pęcherzyków do synapsy.

Grupa acetylowa acetyl-l-karnityny dysocjuje in vivo, a badania pokazują, że jest w stanie przyczynić się do syntezy acetylocholiny.

ALCAR za pośrednictwem transporterów OCTN2 i B (0, +) w łatwy sposób pokonuje u ludzi barierę krew-mózg.

Badania

Zdrowie mózgu

Zbadano wpływ ALCAR na energię mózgową i metabolizm neurotransmiterów u myszy. Udowodniono, że suplementacja acetyl-l-karnityny zwiększyła poziom neuroprzekaźników noradrenaliny w formacji hipokampu (HF) i serotoniny w korze zgodnie z potencjalną skutecznością ALCAR dla objawów depresyjnych. Zaobserwowano także zmniejszenie ilości GABA w HF i zwiększenie mio-inozytolu. Regularna suplementacja zmniejszyła metabolizm glukozy do mleczanu, zwiększyła metabolit energetyczny i zmieniła poziomy neuroprzekaźników monoaminy w mózgu myszy.

Pamięć

Badania na modelch zwierzęcych wykazały, że suplementacja ALCAR poprawia markery uczenia się, a podawanie porfilaktyczne w niskich dawkach może łagodzić spadek poznawczy na przestrzeni całego życia.

Choroba Alzheimera

Badania na ludziach pokazały, że doustna suplementacja ALCAR może hamować postęp procesów demencji związanej z chorobą Alzheimera. Pacjenci przyjmujący acetyl-l-karnitynę znacznie lepiej wykonywali zadania poznawcze, takie jak test ciągu liczb czy płynności słownej. ALCAR opóźnia pogorszenie niektórych obszarów poznawczych u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Nastrój

ALCAR i kwas alfa-liponowy poprzez regulację przeciwzapalną, przeciwutleniającą i metaboliczną mogą wywoływać efekty neuroterapeutyczne. Udowodniono, że acetyl-l-karnityna wpływa na poprawę nastroju i łagodzi objawy podobne do depresji.

Depresja

Pacjenci w starszym wieku ze zdiagnozowaną depresją przyjmowali ALCAR na przestrzeni 2 miesięcy. Badanie wykazało, że w skali depresji Hamiltona odnotowano u nich znaczną poprawę. Zbliżone wyniki osiągnęli również pacjenci z dystymią (depresją o podłożu nerwicowym), gdzie efekty poprawy były zbliżone do tych osiągniętych przy użyciu środka farmakologicznego – fluoksetyny.

Zmęczenie

Suplementacja ALCAR u zdrowych osób w połączeniu z propionylo-l-karnityną powodowała u starszych mężczyzn redukcję zmęczenia i łagodziła objawy andropauzy, takie jak zaburzenia erekcji.

W badaniu osób dojrzałych zaobserwowano zmniejszenie zmęczenia psychicznego, fizycznego (także powysiłkowego) oraz poprawę funkcji poznawczych i fizycznych.

Właściwości antyoksydacyjne

Przeprowadzone badania sugerują, że ALCAR ma właściwości neuroprotekcyjne i może zapobiegać uszkodzeniu mózgu i zaburzeniom neurologicznym wywołanym przez alkohol. Acetyl-l-karnityna działa antyoksydacyjnie – redukuje uszkodzenia oksydacyjne i utratę neuronów oraz normalizuje przekaźnictwo synaptyczne.