MENU

Cognizin

Klasa: Nootrop

Skąd: To związek występujący w organizmie ludzkim, jednak nie występują jego naturalne źródła. Jej poziom może być zwiększany poprzez suplementację.

Jak wygląda: Biały lub prawie biały krystaliczny proszek lub bezbarwne albo białe kryształy.

Co to: Cognizin, czyli cytykolina (CDP-cholina) to związek nootropowy, działający stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy.

Właściwości: Cytykolina działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy, wpływa na poprawę pamięci i koncentracji. Ma również właściwości neuroprotekcyjne.

Mechanizmy neuroprzekaźnictwa: Cytykolina jest jednym z najlepiej przyswajalnych form choliny. Jest prekursorem do produkcji acetylocholiny – wpływa na zwiększenie poziomu tego neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za poprawę pamięci i koncentracji. Cytykolina wpływa na zwiększenie syntezy glutationu oraz fosfatydylocholiny.

Badania

Koncentracja i pamięć

Badanie wykazało wpływ przyjmowania cytykoliny w dawkach 250 mg i 500 mg na szybkość psychomotoryczną i skupienie u zdrowych, dorosłych mężczyzn.

Wykazano, że cytykolina może wpływać na poprawę skupienia u dorosłych kobiet, na podstawie testu CPT-II.

Cytykolina może zwiększać ilość energii (zawartej w ATP) wykorzystywanej przez mózg o 14%, jednocześnie przyspieszając tworzenie się błon komórkowych o 26% u dorosłych mężczyzn. Cytykolina zwiększa ilość energii do wykorzystania przez korę zakrętu obręczy oraz – dzięki wpływie na budowę błony komórkowej – ma działanie neuroprotekcyjne.

Wykazano, że u starszych osób bez demencji, cytykolina w dawkach 500-1000mg wpływa na poprawę przywoływania z pamięci. Poprawie ulegała również pamięć słowna. Efekty zależały w tym przypadku od dawki cytykoliny.

 

Cognizin znajdziesz w naszych zestawach