Jest związkiem chemicznym z grupy α-aminokwasów niebiałkowych, pochodną kwasu L-glutaminowego. Zaliczana jest do substancji nootropowych – wpływa na aktywność mózgu, gospodarkę neuroprzekaźnikową oraz działa neuroprotekcyjnie. L-teanina rozpuszcza się w wodzie i wykazuje bardzo dobrą wchłanialność z przewodu pokarmowego. Dzięki łatwości w pokonywaniu bariery krew-mózg, silnie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy.
Jednym z najlepiej poznanych mechanizmów działania l-teaniny jest ten związany z uspokojeniem organizmu i przywróceniem równowagi emocjonalnej. Wpływa na powstawanie neuroprzekaźników hamujących oraz przywspółczulny układ nerwowy.
L-teanina zmniejsza śmierć neuronów wywołaną nadmiarem glutaminianu w mózgu oraz zbyt dużym pobudzeniem komórek nerwowych. Działając jako silny antyoksydant chroni neurony przed wolnymi rodnikami tlenowymi oraz aktywuje białka odpowiedzialne za utrzymanie dobrej kondycji i regenerację komórek nerwowych.
L-teanina poprzez swoje działanie neuroprotekcyjne – wzrost ilości białka BDNF (ang. Brain Derived Neurotrophic Factor) – usprawnia funkcjonowania komórek nerwowych i zapobiega ich uszkodzeniom. Umożliwia prawidłową sygnalizację neuronalną i warunkuje neurogenezę (tworzenie nowych komórek nerwowych).
Udowodniono, że spożywanie l-teaniny wywiera bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego – zmniejsza odpowiedź zapalną, aktywując zarazem mechanizmy odpornościowe organizmu.
Doktor nauk biologicznych w dyscyplinie biochemia (ze specjalnością neurochemia) Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Konsultant naukowy, autorka publikacji naukowych, popularno-naukowych, monografii, artykułów o tematyce medycznej i dietetycznej oraz materiałów edukacyjnych. Absolwentka Dietetyki Sportowej na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz studiów podyplomowych Akademii Leona Kozminskiego w Warszawie na kierunku Prowadzenie i Monitorowanie Badan Klininczych.
Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zainteresowany optymalizacją mózgu, biohackingiem i lifehackingiem. Wierzy, że zdrowe ciało i dobre życie zależą od zdrowia mózgu.