MENU

L-tyrozyna

Klasa: Aminokwas

Skąd: Występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego: mięsie, jajkach, mleku i jego przetworach oraz w warzywach strączkowych i orzechach.

Jak wygląda: Biały lub prawie biały krystaliczny proszek lub bezbarwne albo białe kryształy.

Co to: Jest jednym z 20 podstawowych aminokwasów białkowych. Bierze udział w wytwarzaniu katecholamin (dopaminy i adrenaliny). Strukturalnie powiązany z hormonami tarczycy. Organizm ludzki jest w stanie syntetyzować ją, jeśli jest dostatecznie zaopatrzony w fenyloalaninę.

Właściwości: Jest prekursorem istotnych hormonów i biologicznie czynnych substancji, ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy i przysadki nerwowej. Tyrozyna pomaga redukować stres, kontrolować metabolizm, przyspiesza odchudzanie (obniża apetyt i bierze udział w procesie tworzenia uczucia sytości). Wpływa również na poziom energii i motywacji do działania.

Mechanizmy neuroprzekaźnictwa: Wzrost stężenia tyrozyny w mózgu stymuluje produkcję katecholamin: dopaminy kontrolującej reakcje emocjonalne oraz zdolność odczuwania bólu i przyjemności, noradrenaliny i adrenaliny, które wydzielają się, gdy pojawia się stres.

Badania

 Stres

Badania wykazały, że narażenie na stres zaburza pamięć krótkotrwałą – związane jest to najprawdopodobniej ze zmniejszeniem lub zakłóceniem ciągłego uwalniania katecholamin z mózgu. Podanie dodatkowej dawki prekursorowej tyrozyny katecholowej może złagodzić zaburzenie pamięci wywołanej przez stres będący reakcją na zimno.

Przeprowadzono badanie sprawdzające czy suplementacja tyrozyną (100 mg/kg) jest w stanie ochronić badane osoby przed negatywnymi konsekwencjami 4,5-godzinnej ekspozycji na zimno i niedotlenienie. Wykazano w nim, że tyrozyna zmniejsza objawy, pogorszenie nastroju i sprawności u osób, które są podatne na zmiany środowiskowe.

W modelach zwierzęcych sprawdzono, że niekontrolowany stres zwiększa obieg norepinefryny i zmniejsza chęć do badania nowego środowiska. Udowodniono, że podanie tyrozyny osłabia rozwój zachowań będących skutkiem ekspozycji na niekontrolowany stres i może być pomocna terapeutycznie u osób narażonych na jego przewlekłą formę.

ADHD

Badanie na 85 pacjentach w wieku 4-18 lat wykazało, że suplementacja tyrozyny w połączeniu z 5-HTP u dzieci z ADHD powodowała złagodzenie objawów tego zaburzenia (ocena w skali ADHD-RS).

Wydajność po długotrwałym wysiłku

Zbadano zachowanie behawioralne tyrozyny podczas epizodu ciągłej pracy nocnej z jedną nocną utratą snu. Udowodniono, że tyrozyna łagodzi spadek wydajności podczas długotrwałej aktywności połączonej z brakiem snu.

Choroby neurodegeneracyjne

Udowodniono, że tyrozyna łagodzi spadek neurologiczny w demencji, a katecholaminy działają na mózg neuroprotekcyjnie i przeciwutleniająco.