MENU

Rhodiola rosea

Nazwa: Różeniec górski, korzeń arktyczny

Klasa: adaptogen

Skąd: północna Europa i Azja (Rosja, góry Ałtaj)

Co to: wieloletnia roślina dwupienna z rodziny gruboszowatych, o drobnych, żółtych kwiatach, rosnąca na wysokościach 1000-5000 metrów npm . Nazwa pochodzi od różanego zapachu jej korzenia.

Właściwości: Stosowana tradycyjnie od tysięcy lat w medycynie chińskiej ze względu na swoje działanie adaptogenne, neuroprotekcyjne i przeciwutleniające. Zmniejsza zmęczenie – wykazuje działanie lekko stymulujące.

Skład surowca leczniczego: rozawiny, tyrozol, beta-sitosterol, salidrosyd

Mechanizmy neuroprzekaźnictwa: działa na zasadzie inhibitora MAO (oksydazy monoaminowej) – blokuje enzym rozkładający neuroprzekaźniki monoaminowe: serotoninę, dopaminę, epinefrynę – tym samym prowadząc do zwiększenia ich stężeń w mózgu.

Działa również jako inhibitor enzymu COMT (katecholo-O-metylotrasferaza), przez co stymuluje powstawanie dopaminy, noradrenaliny i adrenaliny. Ponadto ułatwiając prekursorom przenikanie przez barierę krew-mózg, usprawnia produkcję neuroprzekaźników.

Badania

Działanie neuroprotekcyjne

Rhodiola wykazuje właściwości przyspieszające procesy gojenia w układzie nerwowym, co wiąże się z regeneracyjnym działaniem stymulowanych przez nią białek Hsp70

Przywraca normalne tempo neurogenezy poprzez swoja działanie antyoksydacyjne.

Wykazuje działanie neuroprotekcyjne poprzez ochronę komórek przed ekscytotoksycznością – nadmiernym wzbudzeniem receptorów przez kwas glutaminowy.

Odnotowano pozytywne działanie składnika Rhodioli – salidrozydu – na neurony wystawione na szkodliwy wpływ stanów hipoglikemicznych w komórkach.

Wykazano także, że chroni przed szkodliwym wpływem stresu oksydacyjnego, wyzwalanego przez nagromadzenie białek beta-amyloidowych.

Pamięć

Białka beta-amyloidowe, odpowiedzialne za procesy neurodegeneracji w chorobie Alzheimera, mają bezpośredni wpływ na pogorszenie pamięci. W badaniach odnotowano pozytywny wpływ Rhodioli – a konkretnie, wspomnianego wyżej salidrozydu – na redukcję szkód w zakresie zdolności pamięciowych, powodowanych odkładaniem się tych białek.

Depresja i lęk

Zwiększa poziom serotoniny – w załączonym badaniu Rhodiola przyczyniła się także do odbudowy i proliferacji neuronów w rejonie hipokampa.

W badaniu, w którym na przestrzeni 10 tygodni podawano ekstrakt z Rhodioli osobom wykazującym symptomy depresji o umiarkowanym nasileniu odnotowano znaczącą poprawę, m.in. w zakresie bezsenności, nasilenia lęku, chwiejności emocjonalnej i braku motywacji i energii do działania.

Optymalizuje działanie oraz redukuje skutki uboczne antydepresantów trójcyklicznych, jak np. imipramina.

Wykazuje działanie zmniejszające nasilenie objawów u osób dotkniętych zespołem lęku uogólnionego (GAD)

Stres

Rhodiola wykazuje pozytywny wpływ na funkcje poznawcze: sprawność neuro-motoryczną, ilość popełnianych błędów, czas reakcji i zdolność utrzymania uwagi (koncentrację)

Pomaga także zmniejszać łaknienie powodowane stresem ze względu na swoje działanie adaptogenne – normalizuje zależność apetytu od wzbudzenia napięciowego

Układ sercowo-naczyniowy

Wykazuje działanie kardioprotekcyjne poprzez chronienie komórek przed efektami stresu oksydacyjnego, np. w przypadku niedotlenienia komórek

W badaniach z udziałem osób chorych na raka piersi, którym podawano lek przeciwnowotworowy o działaniu kardiotoksycznym, składnik rhodioli – salidrozyd – chronił serce przed szkodliwym działaniem tego leku.

Sport

Rhodiola wykazuje działanie redukujące poziom kreatyny kinazy i białka c-reaktywnego po ćwiczeniach fizycznych, działając przeciwzapalnie i ochronnie na tkankę mięśniową  oraz zwiększa pułap tlenowy i czas optymalnej wytrzymałości fizycznej. Gdzie indziej odnotowano zdolność Rhodioli (przyjętej w dawce doraźnej) do zwiększania wydolności fizycznej poprzez zmniejszenie odczuwanego zmęczenia i wysiłku.