Mały słownik terminów suplementacyjnych

Marta Ploch Marta Ploch

Kapsułka kapsułce nierówna. Na co zwracać uwagę wybierając suplementy? Jak zagwarantować, że kupujemy wartościowy produkt? Ekstrakty, standaryzacje, biodostępność – z czym to się je? Oto mały przewodnik po terminach związanych z suplementacją.

Ekstrakty

Ekstrakty roślinne i surowce aktywne są zamawiane od sprawdzonych dostawców. Na każdą substancję patentowaną – taką jak Cognizin, Bacopa Synapsa czy L-teanina marki Suntheanine – przypada gruntowna bibliografia badań, potwierdzająca działanie dokładnie tej formy aktywnego składnika, i zastrzeżenie znakiem towarowym.

Standaryzacja

To precyzyjna ilość substancji biologicznie aktywnej. Celem standaryzacji jest zapewnienie stałej ilości składnika czynnego, bez względu na sezonowe czy osobnicze różnice stężenia w surowcu. Dzięki procedurze standaryzacji możesz być pewny, że dostarczasz organizmowi stałych porcji aktywnego składnika, na którym opiera się sedno pozytywnego działania Reishi czy Rhodioli. Dla przykładu – kapsułka naszej Bacopy zawsze będzie dostarczać 55-procentowego stężenia swojej najważniejszej substancji czynnej – czyli bakozydów.

Biodostępność

Biodostępność oznacza stopień i tempo, w jakim dana substancja wchodzi do krążenia ogólnego i tym samym, dociera do miejsca działania. Wysoka biodostępność oznacza efektywniejsze działanie terapeutyczne. W przypadku podania substancji dożylnie możemy mówić o pełnej, stuprocentowej biodostępności. Natomiast suplementy w formie kapsułek lub tabletek, nim dotrą do układu krwionośnego – skąd pole działania rozszerza się już na cały organizm, muszą przejść przez układ trawienny, a konkretnie, przeniknąć przez ścianę jelita cienkiego. Zaburzenia wchłaniania, dysbioza (nieoptymalna flora jelitowa), czy interakcje między substancjami mogą znacząco obniżyć wchłanialność na poziomie jelita, tym samym ograniczając korzystne działanie suplementu. Zatem im wyższa biodostępność wyjściowa, tym większe prawdopodobieństwo, ze już na wstępie zredukujemy ryzyko ewentualnych strat z tytułu zmniejszonego wchłaniania. Dla przykładu, kurkumina, którą otrzymujesz w naszych stackach dzięki zastosowaniu metody mikroenkapsulacji (spowalniającej wchłanianie) może pochwalić się ponad 40-krotnie wyższą biodostępnością w porównaniu do większości preparatów opartych na tradycyjnej, sproszkowanej substancji.

Dawkowanie

Nasze substancje zawierają zaleconą przez producenta ilość składnika aktywnego w stosunku do dziennego zapotrzebowania (Recommended Daily Allowance, RDA). Wiele suplementów na rynku oferuje niskie dawkowanie substancji aktywnej, a co za tym idzie – konieczność łykania garści tabletek każdego dnia, aby pokryć sto procent zapotrzebowania organizmu na dany składnik.

Dlaczego wobec tego pojedyncze składniki, a nie multiformulacje?

Pozornie mogłoby się wydawać, ze lepiej, gdybyśmy zawarli wiele składników w jednej buteleczce, zamiast oferować każdy osobno. Jednak dzięki pojedynczym formulacjom możemy uniknąć kompromisów w dawkowaniu i właściwościach, których wymagałoby łączenie i mieszanie surowców. Innymi słowy: możemy zaoferować pełniejsze, bardziej optymalne działanie substancji aktywnych kosztem dodatkowych dwóch sekund na otwarcie osobnej buteleczki. Wydaje nam się, że warto.

Bezpieczeństwo

Kolejny krok to zamknięcie substancji w formie kapsułki. Zależało nam, żeby odbywało się to u rodzimego producenta o ugruntowanej na rynku suplementów pozycji, dbającego o najwyższe standardy produkcji na każdym jej etapie. Kapsułki, w których zamknięte są nasze substancje aktywne, są wykonane z celulozy mikrokrystalicznej – a więc sprostają wymogom zarówno wegetarian, wegan, jak i osób wystrzegających się glutenu. Są także poddawane skrupulatnym badaniom na obecność metali ciężkich czy popularnych alergenów, takich jak soja czy mleko.

Transparentność

Postanowiliśmy, że nasze kapsułki będą przezroczyste. W myśl zasady transparentności chcemy dać Ci pełny wgląd w to, co kupujesz i łykasz. Zawartość naszych suplementów to, mimo pieczołowitych badań, certyfikacji i standaryzacji – nadal sama natura. Możesz zobaczyć, jak substancja zamknięta w kapsułce zmienia się w zależności od serii, sezonu zbioru, czy ekspozycji na światło (co akurat radzimy ograniczać). Natura jest dynamiczna, i skrupulatne zapewnianie jakości tego (na szczęście) nie zmienia.

Marta Ploch

Marta Ploch

Studiowała neuropsychologię kliniczną na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wiedzę praktyczną zdobywała na Oddziale Neurochirurgii SPCSK Banacha i w Klinice Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego. Wolny czas spędza żałując, że nie ma wolnego czasu.

ebook brain manual

Brain Manual. Krok po kroku do zdrowszego mózgu

Chcesz lepiej radzić sobie ze stresem, nauczyć się osiągać stan głębokiej koncentracji, czy cieszyć się bardziej regenerującym snem? Przygotowaliśmy dla Ciebie 90 stron e-booka, w którym przeprowadzimy Cię krok po kroku przez najważniejsze informacje i porady z zakresu dbania o zdrowie mózgu, które zebraliśmy w jednej, przyjaznej dla oka i kompaktowej formie.

Marta Ploch Marta Ploch
Piotr Bucki podczas wywiadu

„Odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz zyskać – i co trzeba poświęcić, żeby to zyskać”

O martyrologii produktywności i rzeczywistości, która wszystko weryfikuje. Z Piotrem Buckim, jednym z najlepszych w Polsce specjalistów od skutecznej pracy i skutecznego życia rozmawiają Karolina Wierzbińska i Adam Bartkiewicz.

Adam Bartkiewicz Adam Bartkiewicz
mężczyzna rysujący rakietę

Od pomysłu do efektu, czyli słowo o systematyczności

Doraźne, krótkoterminowe rozwiązania w naszym życiu niewątpliwie się przydają, i mogą być bardzo skuteczne. Ale dopiero długoterminowa „współpraca” z naszym organizmem pozwala zobaczyć pełen wachlarz dostępnych możliwości.

Marta Ploch Marta Ploch