Jak pracuje… programista?

Marta Ploch Marta Ploch

Co w zawodzie programisty jest największym wyzwaniem, a co najbardziej pomaga w sprawnym działaniu? Jak planować dzień, żeby był produktywny? O tym opowiedział nam Jacek Tchórzewski – współzałożyciel, CTO i główny wykładowca największej polskiej szkoły IT – Coders Lab.

 

Jacek Tchórzewski, CTO Coders Lab

źródło: press room Coders Lab

Jakie masz patenty na produktywność?

Pracując przy komputerze bardzo łatwo jest się rozproszyć (Facebook i inne ciekawe strony są przecież na wyciągnięcie ręki), szczególnie kiedy natrafiamy na złożony problem. Dlatego mam kilka sprawdzonych sposobów na podniesienie produktywności.

Zawsze staram się mieć odpowiednio zaplanowany dzień. Pracę układam w około 90-minutowe segmenty, po których robię 10-15 minut przerwy. Rozpoczynam od wybranych trzech najważniejszych rzeczy, które danego dnia muszę wykonać zanim zajmę się czymkolwiek innym.

Podczas przerw zawsze staram się odejść od komputera i przespacerować, choćby wokół budynku, w którym pracuję. To regeneruje znacznie lepiej niż przeglądanie stron internetowych.

Podczas intensywnej pracy w miarę możliwości wyłączam wszystkie komunikatory i chowam telefon do szafki. Na maile odpowiadam mniej więcej 3 razy dziennie: po przyjściu do pracy, po lunchu oraz przed wyjściem z biura.

W czasie wytężonego wysiłku umysłowego słucham muzyki, która wzmaga koncentrację. Wybieram utwory instrumentalne z gatunku neoklasyki lub ścieżki dźwiękowe do gier, które są specjalnie skomponowane tak, aby pomagać w skupieniu uwagi na tym, co widzimy.

Każdego dnia minimum 30 minut przeznaczam na naukę – niekoniecznie związaną z informatyką; ważne, aby było to coś dla mnie nowego.

Jak radzisz sobie ze zmęczeniem?

W trakcie dnia staram się wypić około 2 litry wody. Każdego ranka, jeszcze zanim zaloguję się do komputera, stawiam na biurku dzbanek wody z cytryną, który opróżniam przez kolejne 8 godzin.

Zmęczenie najczęściej dopada jednak już po opuszczeniu biura. Wówczas dobrze oderwać myśli od pracy choć na chwilę. Pomagają mi częste spotkania z przyjaciółmi, relaksujące wieczory przy grach planszowych czy realizowanie hobby (obecnie odkrywam tajniki rysunku).

Jak spędzasz czas wolny?

Weekendy spędzam na świeżym powietrzu, z dala od komputera i telewizora. Nie będę odkrywczy mówiąc, że sport świetnie ładuje baterie. Ja w cieplejsze dni bez wahania wybieram rower lub nurkowanie. O ile to możliwe, równomiernie rozkładam urlop w ciągu roku, tak aby na każde 4-5 miesięcy pracy przypadał co najmniej tygodniowy odpoczynek.

Jest jakiś aspekt czasu wolnego, który najbardziej wpływa na Twoją pracę?

Na co dzień bardzo dbam o regularność snu. Kładę się zawsze o tej samej porze, staram się nie spać zbyt długo i uważam na to, by nie patrzeć w ekrany na co najmniej godzinę przed snem.

Marta Ploch

Marta Ploch

Studiowała neuropsychologię kliniczną na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wiedzę praktyczną zdobywała na Oddziale Neurochirurgii SPCSK Banacha i w Klinice Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego. Wolny czas spędza żałując, że nie ma wolnego czasu.

grafika przedstawiająca sieć neuronów

Adaptogeny – klucz do równowagi

Stresujące sytuacje. Życie w ciągłym biegu. Trudność w zachowaniu spokoju w pracy i domu. To problemy, które coraz częściej dotykają […]

Marta Ploch Marta Ploch
mężczyzna pracujący przy komputerze

Chcesz pracować sprawniej i skuteczniej? Zobacz, jak może Ci w tym pomóc medytacja (i inne rozwiązania z Doliny Krzemowej)

Oficjalna nazwa stanowiska, które w Google zajmuje Chade Meng-Tan to “head of mindfulness training”. Jeśli jesteś chętny na szkolenie u […]

Marta Ploch Marta Ploch
Piotr Bucki podczas wywiadu

„Odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz zyskać – i co trzeba poświęcić, żeby to zyskać”

O martyrologii produktywności i rzeczywistości, która wszystko weryfikuje. Z Piotrem Buckim, jednym z najlepszych w Polsce specjalistów od skutecznej pracy i skutecznego życia rozmawiają Karolina Wierzbińska i Adam Bartkiewicz.

Adam Bartkiewicz Adam Bartkiewicz