Jak zasilić mózg?

Adam Bartkiewicz Adam Bartkiewicz

Praca pełna wymagających zadań – tak można podsumować niemalże każdy dzień osób pracujących umysłowo, szczególnie tych pełniących najbardziej odpowiedzialne funkcje. Ale co to właściwie oznacza? Jak pracuje nasz mózg w momencie wytężonego wysiłku umysłowego?

 

Masz zadanie

Załóżmy więc taką sytuację. Jesteś managerem w dużej firmie. Twój dzień zazwyczaj jest bardzo intensywny, ale w ostatnich trzech dniach twoja praca jest jeszcze bardziej angażująca. Przygotowujesz się do wprowadzenia na rynek nowych produktów, masz do dopracowania jeszcze kilka rzeczy, a ostateczny termin zbliża się nieubłaganie. Kluczem do sukcesu (oczywiście o ile nie chcesz spędzać nad projektem kilkunastu godzin dziennie), jest maksymalizacja produktywności w ograniczonym czasie. Potrzebujesz szczególnej koncentracji.

Twój mózg to niezwykłe narzędzie, dzięki któremu możesz uporać się z najtrudniejszymi zadaniami. Stanowi on zaledwie 2% masy całego ciała, ale – co ciekawe – zużywa aż 20% produkowanej w organizmie energii. Szczególnie dużo, w momentach zwiększonej aktywności spowodowanej długotrwałą praca umysłową, wymagającą głębokiej koncentracji.

Energia i koncentracja

Kiedy koncentrujesz się na jakimś zadaniu szczególnie mocno, twój mózg potrzebuje dużych ilości energii. Dostarczana jest ona dzięki obecności tlenu, transportowanego w organizmie wraz z krwią.  Energia ta jest wykorzystywana i magazynowana pod postacią ATP, substancji powstającej w naszym organizmie m.in. w wyniku oddychania komórkowego. Kiedy potrzeba dużo energii, potrzeba również dużo ATP. Tego wymaga skuteczny mózg.

Niestety, w wyniku dużego wysiłku umysłowego, ilość energii możliwej do wykorzystania dla naszego mózgu może się zmniejszać. Podobnie jak zmniejszyć może się ilość neuroprzekaźników – substancji chemicznych przekazujących informacje pomiędzy komórkami nerwowymi – które wpływają na nasze funkcje poznawcze takie jak pamięć czy koncentracja. To scenariusz, do którego nie chcemy doprowadzić. Nie w momencie, kiedy mamy do wykonania jakieś zadanie.

Można jednak temu zaradzić, istnieją bowiem substancje, które doskonale radzą sobie z wspieraniem naszego mózgu w trudnych sytuacjach.

Cytykolina – paliwo dla mózgu

Jedną z nich jest cytykolina – substancja będąca substratem do produkcji choliny, biorącej udział w procesie powstawania bardzo ważnego dla naszego mózgu neuroprzekaźnika – acetylocholiny. Acetylocholina z kolei jest neurotransmiterem niezwykle istotnym, ponieważ odpowiada m.in. za funkcje związane z pamięcią i koncentracją.

Co ciekawe, cytykolina wpływa również na poprawę przepływu krwi, co z kolei powoduje zwiększone dostarczanie tlenu do komórek nerwowych, a co za tym idzie, większą podaż energii do wykorzystania w momentach zwiększonego zapotrzebowania.

Jednym z najlepiej przebadanych suplementów zawierających cytykolinę jest Cognizin. Jak pokazały badania, jest on w stanie zwiększać ilość ATP do wykorzystania przez mózg o 13,7 procenta, jednocześnie wpływając na skupienie i koncentrację.

Więcej o mechanizmach koncentracji

Twój mózg pracuje jak skomplikowana maszyna. I jak każda maszyna potrzebuje odpowiedniego zasilania, żeby działać skutecznie i efektywnie. Uzyskanie głębokiej koncentracji przybliża nas do idealnych warunków działania – pracy głębokiej (deep work). W takim stanie możemy wykonywać swoje zadania szybciej i lepiej, optymalizując tym samym swoją produktywność.

Adam Bartkiewicz

Adam Bartkiewicz

Product Evangelist w Brainsociety, wykładowca Brain Academy, pomaga zrozumieć jak praca mózgu wpływa na osobistą produktywność . Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, fizjoterapeuta, zainteresowany optymalizacją mózgu, biohackingiem i lifehackingiem. Wierzy, że zdrowe ciało i dobre życie zależą od zdrowia mózgu.

skupiony mężczyzna zapisujący dane na tablicy

Stany skupienia. Kilka patentów na poprawę koncentracji

Praca umysłowa w dzisiejszych czasach jest nie lada wyzwaniem. Pracujemy intensywnie i długo, jednocześnie zajmując się kilkoma sprawami jednocześnie. Nasz mózg nie jest jednak stworzony do multitaskingu.

Marta Ploch Marta Ploch
Dariusz Parzelski – Certyfikowany Psycholog Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i wykładowca Uniwersytetu SWPS

Zapracowałeś na sukces? Nie mów „udało mi się”

O tym, jak wygląda polskie, a jak zagraniczne podejście do sukcesu, o treningu mentalnym, którego potrzebuje i lekarz, i pokerzysta, oraz dlaczego przyjemność ma niewiele wspólnego z satysfakcją rozmawiamy z doktorem Dariuszem Parzelskim – Certyfikowanym Psychologiem Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i wykładowcą Uniwersytetu SWPS.

Marta Ploch Marta Ploch
profesor Małgorzata Kossut

Prof. Kossut: „Twój mózg już zaczął się starzeć”

Najpierw się rozwijamy, a następnie zużywamy. Takie są prawa natury. Rozwój mózgu kończy się koło trzydziestki, a to oznacza, że w naszym organizmie dochodzi do wielu zmian, o których z prof. dr hab. Małgorzatą Kossut, neurobiolożką specjalizującą się w neuroplastyczności układu nerwowego oraz neuronalnych mechanizmach uczenia się i pamięci rozmawia Marta Dragan.

Marta Ploch Marta Ploch