Jak zasilić mózg?

Adam Bartkiewicz Adam Bartkiewicz

Praca pełna wymagających zadań – tak można podsumować niemalże każdy dzień osób pracujących umysłowo, szczególnie tych pełniących najbardziej odpowiedzialne funkcje. Ale co to właściwie oznacza? Jak pracuje nasz mózg w momencie wytężonego wysiłku umysłowego?

 

Masz zadanie

Załóżmy więc taką sytuację. Jesteś managerem w dużej firmie. Twój dzień zazwyczaj jest bardzo intensywny, ale w ostatnich trzech dniach twoja praca jest jeszcze bardziej angażująca. Przygotowujesz się do wprowadzenia na rynek nowych produktów, masz do dopracowania jeszcze kilka rzeczy, a ostateczny termin zbliża się nieubłaganie. Kluczem do sukcesu (oczywiście o ile nie chcesz spędzać nad projektem kilkunastu godzin dziennie), jest maksymalizacja produktywności w ograniczonym czasie. Potrzebujesz szczególnej koncentracji.

Twój mózg to niezwykłe narzędzie, dzięki któremu możesz uporać się z najtrudniejszymi zadaniami. Stanowi on zaledwie 2% masy całego ciała, ale – co ciekawe – zużywa aż 20% produkowanej w organizmie energii. Szczególnie dużo, w momentach zwiększonej aktywności spowodowanej długotrwałą praca umysłową, wymagającą głębokiej koncentracji.

Energia i koncentracja

Kiedy koncentrujesz się na jakimś zadaniu szczególnie mocno, twój mózg potrzebuje dużych ilości energii. Dostarczana jest ona dzięki obecności tlenu, transportowanego w organizmie wraz z krwią.  Energia ta jest wykorzystywana i magazynowana pod postacią ATP, substancji powstającej w naszym organizmie m.in. w wyniku oddychania komórkowego. Kiedy potrzeba dużo energii, potrzeba również dużo ATP. Tego wymaga skuteczny mózg.

Niestety, w wyniku dużego wysiłku umysłowego, ilość energii możliwej do wykorzystania dla naszego mózgu może się zmniejszać. Podobnie jak zmniejszyć może się ilość neuroprzekaźników – substancji chemicznych przekazujących informacje pomiędzy komórkami nerwowymi – które wpływają na nasze funkcje poznawcze takie jak pamięć czy koncentracja. To scenariusz, do którego nie chcemy doprowadzić. Nie w momencie, kiedy mamy do wykonania jakieś zadanie.

Można jednak temu zaradzić, istnieją bowiem substancje, które doskonale radzą sobie z wspieraniem naszego mózgu w trudnych sytuacjach.

Cytykolina – paliwo dla mózgu

Jedną z nich jest cytykolina – substancja będąca substratem do produkcji choliny, biorącej udział w procesie powstawania bardzo ważnego dla naszego mózgu neuroprzekaźnika – acetylocholiny. Acetylocholina z kolei jest neurotransmiterem niezwykle istotnym, ponieważ odpowiada m.in. za funkcje związane z pamięcią i koncentracją.

Co ciekawe, cytykolina wpływa również na poprawę przepływu krwi, co z kolei powoduje zwiększone dostarczanie tlenu do komórek nerwowych, a co za tym idzie, większą podaż energii do wykorzystania w momentach zwiększonego zapotrzebowania.

Jednym z najlepiej przebadanych suplementów zawierających cytykolinę jest Cognizin. Jak pokazały badania, jest on w stanie zwiększać ilość ATP do wykorzystania przez mózg o 13,7 procenta, jednocześnie wpływając na skupienie i koncentrację.

Więcej o mechanizmach koncentracji

Twój mózg pracuje jak skomplikowana maszyna. I jak każda maszyna potrzebuje odpowiedniego zasilania, żeby działać skutecznie i efektywnie. Uzyskanie głębokiej koncentracji przybliża nas do idealnych warunków działania – pracy głębokiej (deep work). W takim stanie możemy wykonywać swoje zadania szybciej i lepiej, optymalizując tym samym swoją produktywność.

Adam Bartkiewicz

Adam Bartkiewicz

Product Evangelist w Brainsociety, wykładowca Brain Academy, pomaga zrozumieć jak praca mózgu wpływa na osobistą produktywność . Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, fizjoterapeuta, zainteresowany optymalizacją mózgu, biohackingiem i lifehackingiem. Wierzy, że zdrowe ciało i dobre życie zależą od zdrowia mózgu.

grafika ludzki mózg

Kto kim rządzi? Czyli o mózgu i wolnej woli

Gdzie w mózgu znajdują się ośrodki kierujące naszym działaniem? Co się stanie, jeśli te struktury będą stymulowane „z zewnątrz”, w warunkach klinicznych – czyli czy da się sfabrykować wrażenie intencji? I jak można, już zupełnie praktycznie i pragmatycznie, wykorzystać tę świadomość na swoją korzyść?

Marta Ploch Marta Ploch
Jacek Kłosiński podczas wywiadu

„Nie zdajesz sobie sprawy, jak mało pracujesz”

Przed trzydziestką osiągnął to, co wiele osób nazwałoby zawodowym sukcesem, ale dopiero pomaganie innym w rozwoju i kreatywnej pracy przyniosło Jackowi Kłosińskiemu prawdziwą satysfakcję. O umiejętności adaptacji, blokadzie twórczej i detoksie od social mediów rozmawia z nim Adam Bartkiewicz.

Adam Bartkiewicz Adam Bartkiewicz
zdjęcie dłoni symbolizujących zen w miejscu pracy

Co długotrwały stres robi z mózgiem – i jak się przed nim bronić?

Stres to jeden z największych zagrożeń dla zdrowia mózgu, a co za tym idzie – sprawności i dobrostanu całego organizmu. Nasz mózg nie jest przystosowany do życia w warunkach dzisiejszego świata, bo nie do takich warunków został stworzony.

Marta Ploch Marta Ploch