Lepiej żebyś bywał zestresowany – zobacz jak nauczyć się stresować

Adam Bartkiewicz Adam Bartkiewicz

Kiedy zapytałem pracowników w swojej firmie, czy byli w tym tygodniu zestresowani, każdy z nich odpowiedział twierdząco. Czy to oznacza problem w naszej organizacji? Dla niektórych z nas tak, dla innych – wręcz przeciwnie!

Według raportu GFK z 2016 roku regularny stres dotyka 98% Polaków ale to, że stres jest nieodłącznym elementem naszego życia nie jest jednoznaczne z tym, że jest czymś negatywnym.

Stres, jak opisywał Hans Selye – człowiek, który po raz pierwszy wprowadził jego definicję – jest „reakcją organizmu na dowolne wymagania stawiane mu z zewnątrz”.

Pod względem chemicznym, reakcja naszego organizmu na stres nie różni się niczym w zależności od tego czy stres spowodowany jest czynnikiem pozytywnym czy negatywnym.


Dlaczego o tym piszemy? W BrainSociety wierzymy, że kluczem do długotrwałego zdrowia mózgu i produktywnego życia jest umiejętność adaptacji do stresu i utrzymania długotrwałej koncentracji nawet na wymagających zadaniach. Nasze specjalnie dobrane pakiety suplementów skutecznie w tym pomagają, a wiedza i porady, które dajemy na blogu pokażą ci, jak lepiej wykorzystywać możliwości twojego mózgu.


Chemia stresu

Stres który odczuwasz to reakcja chemiczna. Pod wpływem działania stresora, w Twoim organizmie możesz odczuwać takie rzeczy jak:

– przyspieszenie akcji serca

– obniżenie, a następnie podwyższenie temperatury ciała

– przyspieszenie oddechu

– pobudzenie gruczołów potowych

Tak właśnie wygląda reakcja twojego ciała na krótkotrwały stres. Jeżeli nie utrzymuje się ona przez cały czas, nie jest dla ciebie niczym złym. Wręcz przeciwnie. Musisz wiedzieć, że…

 

…stres to twój przyjaciel!

krzywa stresu

Stres tak naprawdę dzieli się na dwa rodzaje: eustres i dystres.

Eustres, to inaczej stres pozytywny. To on motywuje do działania i wprowadza nas w stan pozytywnego pobudzenia, chęci podejmowania wysiłku.

Dystres, to stres negatywny, osłabia nasz organizm i pogarsza nasz stan psychiczny. Powoduje frustrację i agresywne zachowanie. Utrzymujący się zbyt długo powoduje wypalenie.

Spójrz teraz na powyższy wykres. Jak widzisz, optymalny stan pobudzenia organizmu nie Jest równoznaczny z brakiem stresu.

Potrzebujesz go żeby pracować efektywnie i realizować swoje zadania. Gdy pobudzenie jest zbyt małe, może brakować ci energii i motywacji.

 

Z czym walczymy?

Jeżeli stres kojarzy ci się z czymś negatywnym, nie jesteś wyjątkowy. Ja też przez większość życia uznawałem stres za wroga. Dzisiaj wiem, że nie miałem do końca racji.

Nasze życie i styl pracy sprawia, że częściej niż w stanie optimum, znajdujemy się po prawej stronie wykresu. Powodem jest stres przewlekły – często wywoływany czynnikami, których nie jesteśmy w stanie wyeliminować.

Stres przewlekły występuje wtedy, kiedy czynniki wywołujące stres powtarzają się naszym życiu przez długi czas. Niekoniecznie będzie wtedy występować taka reakcja organizmu, jak w przypadku działania pojedynczego stresora. Pojawi się za to zmęczenie i wyczerpanie.

Może ci się wydawać, że w takim razie ze stresem trzeba walczyć. Nic bardziej mylnego. Do stresu trzeba się zaadaptować.

 

Adaptacja fizjologiczna

Żeby powrócić ze stanu wyczerpania do stanu optimum, twój organizm musi przyzwyczaić się do stresu, którego nie jesteś w stanie usunąć ze swojego życia.

Wytworzył więc fizjologiczne reakcje adaptacyjne, które uaktywniają się w sytuacjach stresowych i ulegają osłabieniu w momencie, kiedy stresory działają przewlekle – dlatego ich wspieranie wymaga naszego zaangażowania.

 

Adaptacja psychiczna

Moim zdaniem, jeszcze ważniejsza jest adaptacja psychiczna. Stanowi ona element koncepcji stresu opracowanej przez Richarda S. Lazarusa. Według tej teorii, głównym czynnikiem wpływającym na reakcję naszego organizmu na stres, są nasze funkcje poznawcze. W praktyce oznacza to, że od emocji i naszego podejścia do stresu będzie zależało czy znajdziemy się w stanie wyczerpania czy w stanie optimum.

 

Sposoby na optymalizację stresu

Twoim nadrzędnym celem powinno być znajdowanie się w optymalnym punkcie krzywej stresu. Dlatego wyzwaniem przed jakim stoisz, jest wspieranie mechanizmów adaptacyjnych, które zniwelują negatywne efekty stresu przewlekłego.

Musisz działać na dwóch płaszczyznach: fizjologicznej i psychicznej.

W optymalizacji reakcji fizjologicznej, pomocna jest suplementacja adaptogenami.

Jak sama nazwa wskazuje, wpływają one na adaptację organizmu do obciążających warunków otoczenia. To substancje roślinne, szeroko znane szczególnie w medycynie dalekiego wschodu.

Jedną z najskuteczniejszych roślin tego typu jest Ashwagandha. Jej podstawowym działaniem jest obniżenie poziomu kortyzolu, którego negatywny wpływ może powodować obniżenie koncentracji i pogorszenie samopoczucia. Znajdziesz ją w towarzystwie dwóch innych adaptogenów – Rhodioli oraz Bacopa monnieri, w zestawie suplementów MIND BALANCE.

 

Naucz się stresować

Potrzebujesz również adaptacji psychicznej do stresu, którą najłatwiej osiągniesz…ucząc się stresować. Jak to zrobić?

  1. Naucz się rozpoznawać stres. Pierwszym krokiem zawsze jest uświadomienie sobie, jakie stresory występują w naszym życiu i co powodują. Jeżeli możesz je wyeliminować – zrób to stosując np. zasady deep work. Jeżeli nie możesz ich usunąć – rozpoznawaj je i sprawdź, jakie emocje w tobie wywołują.
  2. Obserwuj siebie. Nie jest to proste, bo naturalnie z trudem przychodzi nam rozpoznawanie u siebie konkretnych reakcji i emocji. Poproś ludzi z twojego otoczenia, aby informowali cię o zachowaniach, które są wynikiem stresu. Może to być rozdrażnienie albo gorsze skupienie. Osoby z otoczenia zauważą je szybciej niż ty.
  3. Kontroluj emocje. Stres jest tak zły jak twoja reakcja na niego. Pogódź się z tym, że nigdy nie uda ci się go całkiem wyeliminować, a w wielu przypadkach po prostu go potrzebujesz. Zaakceptuj to i nie traktuj stresu jak wroga – możesz z nim współpracować.

Adam Bartkiewicz

Adam Bartkiewicz

Product Evangelist w Brainsociety, wykładowca Brain Academy, pomaga zrozumieć jak praca mózgu wpływa na osobistą produktywność . Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, fizjoterapeuta, zainteresowany optymalizacją mózgu, biohackingiem i lifehackingiem. Wierzy, że zdrowe ciało i dobre życie zależą od zdrowia mózgu.

mężczyzna rysujący rakietę

Od pomysłu do efektu, czyli słowo o systematyczności

Doraźne, krótkoterminowe rozwiązania w naszym życiu niewątpliwie się przydają, i mogą być bardzo skuteczne. Ale dopiero długoterminowa „współpraca” z naszym organizmem pozwala zobaczyć pełen wachlarz dostępnych możliwości.

Marta Ploch Marta Ploch
obrazek wektorowy otwarta głowa

Ze stresem możesz się zaprzyjaźnić

Stres naszym sprzymierzeńcem? Z psycholożką Olivią Heringa o tym, co stresuje dorosłych, a co dzieci, co zrobić, by przekuć energię stresu w coś konstruktywnego i dlaczego śmiech jest lekiem na całe zło rozmawia Rafał Natorski.

Marta Ploch Marta Ploch
logo I

Kochamy mózg i marketing!

Zespół Brain Society i Brain Academy wziął udział w największej konferencji marketingowej w Polsce – I <3 Marketing. Przez 3 dni na scenie w Multikinie Złote Tarasy uczestnicy mają możliwość obejrzenia kilkudziesięciu prezentacji przygotowywanych przez ekspertów z dziedziny marketingu, reklamy czy analityki. Nie mogło nas tam zabraknąć! Przeczytajcie naszą relację z konferencji!

Adam Bartkiewicz Adam Bartkiewicz